Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите Приемът ще започне през януари 2025 г.

Министерството на земеделието и храните пусна за обществено обсъждане проект на критериите, по които ще се одобряват проектите по интервенция II.И.2 за „Професионално обучение и придобиване на знания“. Това стана на проведеното заседание на тематичната работна група в Министерство на земеделието и храните, което е управляващият орган на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.

Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева обясни, че бюджетът на интервенцията за целия период на прилагане на Стратегическия план е в размер на над 15 млн. евро. И подчерта, че по искане на бранша интервенцията е включена в проекта на Индикативен годишен график за приемите през 2025 г., който ще бъде гласуван на предстоящия Комитет за наблюдение на Стратегическия план.

„Първият прием на заявления за подпомагане по интервенцията, който е планиран за периода януари – март 2025 г., ще бъде стартиран с над 65% от наличния финансов ресурс или с бюджет от 10 млн. евро“, разясни д-р Василева.

Подкрепата ще се предоставя за обучения и придобиване на умения в областта на земеделието и горите за лица, ангажирани в сектора на селското и горското стопанство.

Целта е подпомагането да допринесе за повишаване на професионалната квалификация на предприемачите и заетите лица в селскостопанския отрасъл чрез адаптиране на формите за трансфер на знания към специфичните секторни особености. Подпомагането обхваща дейности за професионално обучение и придобиване на умения, които включват провеждане на курсове за придобиване на квалификация по професия или по част от професия, съгласно изискванията на Закона за професионалното образование и обучение и курсове за повишаване на квалификацията, съгласно изискванията на Закон за висшето образование.

Финансирани ще бъдат дейности по изпълнение и осъществяване на специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника. Допустими за подпомагане ще са също дейности по повеждането на информационни семинари за повишаване на знанията по теми, насочени към постигане на специфичните цели и идентифицираните потребности в Стратегическия план.

Подпомагането се предоставя под формата на единна ставка за единица продукт, т.нар. стандартни опростени разходи, като помощта ще бъде до 100% от размера на одобрените разходи. Приоритет ще се предоставя на заявления за подпомагане, които са подадени от висши училища, професионални гимназиинаучни институти и браншови организации, както и на дейности които ще се изпълняват в партньорство с браншова организация.